SOPRANOLAR

Semiha BERKSOY

1910 doğumlu Semiha Berksoy’un annesi Fatma Saime ressam, babası Ziya Cenap Berksoy şairdir. Sanatçı, ses ve güzel sanatlar yeteneğini babasından almıştır.
Ankara Devlet Operası baş artisti,yüksek dramatik soprano, ressam ve tiyatro sanatçısı olan Semiha Berksoy aynı...(DEVAMINI OKU)


Esra ABACIOĞLU AKCAN

1989’ da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde eğitimine başlayan sanatçı Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Gölge Şekeramber’le çalışmalarına başladı.
1996’da Yüksek Lisans eğitimine başlayan Esra Abacıoğlu, birçok değerli sanatçı...(DEVAMINI OKU)


Saadet İKESUS ALTAN

Türkiye’de operanın kurucularından, ilk kadın opera sanatçılarından, Avrupa’da oynayan ilk kadın opera sanatçımız, ilk kadın opera yönetmeni ve ilk şan pedagogudur.
Ankara Kız Lisesi Fen Bölümünden sonra girdiği Fen Fakültesini bırakan Altan, Müzik-i Muallim...(DEVAMINI OKU)


Aslı AYAN

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan-Opera Bölümü Opera Ana Sanat Dalı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solisti ve Şan Pedagogu soprano Gül Sabar’ın sınıfından mezun olan Aslı Ayan, mesleğe başlangıcını İstanbul Uluslararası Müzik Festivali Genç Solistler...(DEVAMINI OKU)


Hale SONER

İstanbul`da dogan sanatçı, 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sema Tüzün´ün sınıfından mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından İstanbul Devlet Opera ve Bale`sinde ve Cemal Reşit Rey`de ilk solistlik deneyimlerini edinmiştir.
2004 yılında Siemens...(DEVAMINI OKU)


Leyla DEMİRİŞ

1945 yılında İstanbul’da doğan soprano, 1964 yılında başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdürmüştür.
Leyla Demiriş öğrenimine İstanbul’da Fransız okulunda...(DEVAMINI OKU)


Selma EMİROĞLU AYKAN

1927 yılında doğan Selma Emiroğlu (evlendikten sonra S. E. Aykan), çizim dünyasına ilk kez Amcabey dergisinde karikatür çizerek adım atmıştır. Bu derginin yayıncısı da olan ünlü çizer Cemal Nadir Güler’in yönlendirme ve önerileriyle 1945 yılından itibaren Doğan Kardeş...(DEVAMINI OKU)


Burcu UYAR

Türkiye’nin en başarılı genç kuşak kadın opera solistlerinden Burcu Uyar, bu yıl üçüncüsü yapılan Avrupa Şan Yarışması’nda birinci oldu.
Genç soprano Burcu Uyar, Almanya’nın Mannheim kentinde 7 Ekim 2006 tarihinde gerçekleştirilen Avrupa Şan Yarışması’nda (European...(DEVAMINI OKU)


Yıldız TUNBUL

Ankara Devlet Operası prima sanatçısı Yıldız Tunbul; 1972-1995 yılları arasında oynadığı her eserin başrolünü üstlenmiş...(DEVAMINI OKU)


Otilia RADULESCU İPEK

İpek Romanya’nın Piteşti şehrinde doğdu. Müzik eğtimine 8 yaşında keman dersleri alarak başladı. İlk şan derslerini...(DEVAMINI OKU)